Naudinga žinoti

Norint sėkmingai už didžiausią įmanomą kainą parduoti nekilnojamąjį turtą reikėtų nuoširdžiai ir teisingai atsakyti į 11 pagrindinių klausimų:

1. Ar nekilnojamąjį turtą tikrai reikia parduoti?

Kaip ir atliekant bet kokią užduotį savo gyvenime, pirmiausia reikia nusistatyti aiškų tikslą, žinoti motyvą, dėl ko vykdomas vienas ar kitas veiksmas ir tik tuomet imtis darbų. Dažnai nutinka, jog žmonės pradėję pardavinėti savo turtą, neturėdami aiškios motyvacijos, sulaukę pirmųjų rimtų klientų pradeda abejoti, ar parduoti verta. Tad pirmiausią užduokite sau kelis klausimus: “Kodėl noriu parduoti turtą?”, „Ką planuoju daryti su gautais pinigais“, „Ar tikrai dabar reikia parduoti turtą“ ir tai jau bus pirmas tvirtas žingsnis link sėkmingo turto pardavimo.

2. Kokia reali dabartinė rinkos kaina?

Kaip bebūtų gaila, peržiūrėti kitus skelbimus nekilnojamojo turto portaluose neužtenka. Prieš būsto pardavimą būtina atlikti išsamų rinkos vertinimą: išanalizuoti mikrorajono populiarumą tarp pirkėjų, rinkoje esančių ir jau parduotų būstų skaičius ir jų dinamiką. Taip pat būtina sužinoti, apylinkėje per paskutinius kelis mėnesius įvykusius pardavimus ir jų kainas, šiuo metu rinkoje esančius pagrindinius konkurentus. Tik sužinojus realią turto vertę galėsite nuspręsti, jog tokia pardavimo suma bus pakankama, pvz.: norimam didesniam būstui ar investiciniam objektui įsigyti.

3. Kas pirks mano būstą?

Teisingai įvertinus, kas galėtų būti potencialus būsto pirkėjas, daug lengviau pasirinkti tikslingus pardavimo kanalus (pvz. jei pirkėjai vyresnio amžiaus – juos puikiai pasieksime pasinaudodami laikraščių skelbimų skiltimis, jei jaunos šeimos – socialiniais tinklais ir pan.). Tuo pačiu, teisingai nustačius jūsų būsto pirkėją, tai padės tinkamai paruošti turto pardavimo strategiją.

4. Ar turiu visus dokumentus reikalingus turto pardavimui?

Prieš pradedant savo turto pardavimą pirmiausia reikėtų įsitikinti, ar turimi visi pardavimui reikalingi dokumentai (pvz. ar tvarkingi nuosavybės dokumentai, sutvarkyti paveldėjimo liudijimai, atliktas rekonstrukcijos įteisinimas, baigtumo įforminimas ir kt. veiksmai). Jei turtas areštuotas ar įkeistas bankui, būtina gauti atitinkamų institucijų sutikimus parduoti turtą, jei turima nepilnamečių vaikų – teismo leidimai parduoti turtą. Kitu atveju, nekilnojamojo turto pardavimas gali būti nutrauktas notarinio sandorio metu. Taip pat svarbu sužinoti, ar parduodant turtą reikės mokėti gyventojų pajamų mokestį, kokios mokesčio taikymo išimtys galioja ir kokius veiksmus būtina atlikti jų pritaikymui.

5. Kaip tinkamai paruošti turtą pardavimui?

Jeigu norite parduoti savo turtą ir gauti aukščiausią įmanomą kainą, prieš turto aprodymus, objekto fotosesiją, būtina tinkamai susitvarkyti namus. – elementariai pašalinti visus nereikalingus, netvarkingus daiktus (netvarkingai išmėtytus drabužius, neplautus indus), nepatingėti išvalyti grindis, išsiskalbti užuolaidas ir pan. Pirkėjai sutinka mokėti brangiau už tvarkingus, prižiūrėtus ir jaukius namus. Tuomet pardavimo procesas gali būti trumpesnis bei rezultatyvesnis.

6. Kaip rinkai pateikti mano turtą?

Norint, kad nekilnojamasis turtas susilauktų susidomėjimo, ypatingai svarbus pirmasis įspūdis. Turto pardavimo procese pirmasis įspūdis – tai matomos kokybiškos ir profesionalios parduodamo objekto nuotraukos. Jei turto nuotraukos pirkėjui patiko ir jis nusprendė objektą pamatyti gyvai – sveikiname, nemaža dalis darbo jau padaryta. Ypač dabartiniais laikais sprendimas pirkti dažnai paremtas ne tiek racionaliais paskaičiavimais, o emocijomis, tad patrauklus objekto pristatymas ir sužadintas noras pirkti gali duoti daugiau naudos nei papildoma investicija į pvz. buto duris. Pagrindinė taisyklė, kuria reikėtų vadovautis atliekant objekto fotosesiją – kiekviena nuotrauka turi pasakyti ką nors svarbaus apie Jūsų turtą, o jei taip nėra – galbūt ir pati nuotrauka nėra reikalinga. Tačiau kiekviena situacija reikalauja individualaus sprendimo – kartais objektą puikiai pristato ir 4 – 6 nuotraukos, kartais jų gali reikėti ir 10 – 15. Galima drąsiai teigti, jog investicija į kokybišką objekto pristatymą atsiperka – kuo Jūsų turtas patraukliau atrodys, tuo didesnio susidomėjimo sulauksite, tuo daugiau žmonių norės objektą pamatyti gyvai, ir natūralu – tuo daugiau galimybių parduoti turėsite.

7. Kaip informuoti potencialius pirkėjus apie parduodamą turtą?

Universalus sėkmingo pardavimo principas – kuo daugiau žmonių sužinos, kad parduodate vienokį ar kitokį daiktą ar paslaugąs, tuo daugiau potencialių pirkėjų pritrauksite. Taip užtikrinama didesnė tikimybė sukurti konkurenciją tarp pirkėjų bei sulaukti didesnio kainos pasiūlymo. Dažnai potencialių pirkėjų net ir nereikia ieškoti labai toli – geriausiai Jūsų būsto privalumus žino Jūsų artimieji (draugai, giminės), o labiausiai pačią vietovę vertina žmonės, kurie gyvena šalia (t.y. Jūsų kaimynai). Šie žmonės ne tik gali rekomenduoti Jūsų turtą kitiems, tačiau ir patys nuspręsti jį įsigyti. Paskleiskite informaciją per asmeninius socialinius tinklus, išsiųskite pranešimus el. paštu, išdalinkite skrajutes aplinkiniuose namuose, pasinaudokite išorinės reklamos galimybėmis – pakabinkite reklaminį tentą ar stendą. Visi šie veiksmai leis sulaukti didelio susidomėjimo turtu, padės sukurti konkurenciją tarp pirkėjų ir parduoti turtą už didžiausią įmanomą kainą.

8. Kaip tinkamai aprodyti savo namus?

Labai svarbu, jog laukdami pirkėjų susitvarkytumėte namus, atliktumėte žingsnius, aptartus ankstesniame skyrelyje apie būsto paruošimą pardavimui Pirkėjas daug lengviau priima sprendimą pirkti, jei gali turtą apsižiūrėti ramiai, jo netrikdys kiti asmenys – itin kalbus kaimynas ar dėmesio reikalaujantis augintinis Dar svarbiau suprasti, jog priverstinis objekto brukimas, besikartojantis objekto privalumų kartojimas gali padaryti daugiau žalos nei naudos – pirkėjus erzina toks savininkų elgesys, tad rekomenduojama kalbėti mažiau, atsakyti į pirkėjo užduodamus klausimus,. O svarbiausia – būkite sąžiningi ir nesistenkite nuo pirkėjų nuslėpti objekte esančių ženklių trūkumų, pvz. bute esantį pelėsį paslėpus po storu dažų sluoksniu ir neinformavus apie sienose besikaupiančią drėgmę rizikuojate ne tik sugadinti savo gerą vardą, bet ir užsitraukti teisinę atsakomybę, pirkėjui kreipusis į teismą. Tuo pačiu, silpnų vietų atskleidimas tik parodo Jūsų geranoriškumą ir leidžia pirkėjui labiau pasitikėti Jūsų žodžiu. Pasibaigus apžiūroms galite ne tik pasiteirauti pirkėjo nuomonės apie Jūsų namus, sužinoti pirkėjui svarbius kriterijus, tačiau ir susitarti dėl skambučio po keletos dienų, kai pirkėjas galimai bus apsisprendęs, ar norėtų įsigyti turtą ar ne.

9. Kaip teisingai derėtis su pirkėju?

Derybos vis dar dažnai įsivaizduojamos kaip trumpas pokalbis apie galimas nuolaidas ir galutinį kainos pasiūlymą, tačiau geriausi derybininkai Kainos klausimą palieka pabaigai – daug svarbiau iš esmės sužinoti, ar pirkėjui objektas tinkamas iš esmės, kokios kitos sąlygos jį domina (ar objektas parduodamas su baldais, kokie yra išsikraustymo terminai ir pan.). Tokiu būdu galite susitarti dėl abejoms šalims palankių pirkimo pardavimo sąlygų išlaikant norimą pardavimo kainą ir pan.

10. Kiek avanso imti ir ką pasirašyti su pirkėju?

Kol su pirkėju nėra pasirašyta rezervacijos ar preliminari sutartis – turtas nėra parduotas. Praktika rodo, jog žodiniai susitarimai dažnai pavirsta į neištesėtus pažadus. Tad susitarus su pirkėjus geriausia visus ketinimus užtvirtinti sutartimi bei pirkėjo paliekamu užstatu/avansu, kurio dydis vidutiniškai gali siekti 5-10% sandorio vertės. Preliminarioje arba rezervacijos sutartyje būtina susitarti dėl galutinės sandorio sumos, atsiskaitymo ir galutinio sandorio sudarymo terminų, sankcijų, jei kuris nors iš šalių atsisakys pirkti arba parduoti turtą, notarinių išlaidų apmokėjimo, paliekamų baldų ir pan. Tai padeda palengvinti pardavimo procesą ir išvengti ginčų susitikus pas notarą.

11. Kada sandoris laikomas užbaigtu?

Svarbu tai, kad galutinę pirkimo-pardavimo sutartį turi pasirašyti ne tik savininkas ir pirkėjas, tačiau sandorį būtina užtvirtinti pas notarą, užregistruoti Registrų centre. Pasirašius preliminariąją arba rezervacijos sutartį patartina iš karto kreiptis pas notarą, susitarti dėl galutinio sandorio sudarymo datos, perduoti notarui visus reikalingus dokumentus. Patartina atsakingai įsigilinti į galutinį sutarties variantą, kadangi notarui pasirašius jį aptartomis sąlygomis nebus galimybės persigalvoti dėl pvz. parduodamo objekto kainos ar kitų sąlygų.

Jei turite daugiau klausimų dėl sėkmingo nekilnojamojo turto sandorio sudarymo – visuomet galite kreiptis į nekilnojamojo turto profesionalus – CRESTON nekilnojamojo turto agentūrą.